Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Објавено 24 август 2012, 09:39, во Коментари
Share |
Print page ВОВЕДНИК

Дојде циркусот во нашиот мал град

Катерина Синадиновска
Дојде циркусот во нашиот мал градДа знаеше познатиот циркус Сафари од Унгарија дека ќе наиде на силна конкуренција и тоа од никој друг, туку од владините коалициски партнери, сигурно премиерата пред скопската публика немаше да ја закаже токму за завчера! Вака им пропадна претставата, оти точките кои умеат да ги приредат ВМРО – ДПМНЕ и ДУИ не можат ниту акробатите со светска кариера!

И додека среде одмори цената на струјата, бензинот, лебот, маслото за јадење скокна, државата се задолжи за нови 180 милиони евра (не за инвестиции, туку за враќање на веќе достасани долгови), пораката која едно свесно општество треба да ја прати до Владата е една – дека не му е многу грижа за партиските наводни тепачки, ниту за политичките амбиции или рејтинзите на која и да е партија, а веројатно, уште помалку на јавноста и е грижа дали ќе има избори! Граѓаните ни лани не побараа избори, па ги распишаа.
Оттука, изјавата на премиерот дека ВМРО–ДПМНЕ, демек, не сака избори, ама ако партнерот запне, подготвени се да „му учинат“ е веќе видена!! Додуша, лани на Бранко му „учинија“. Лани тој бараше избори.
Но, во што е суштината на проблемот? Лани беше трета година од мандатот на Владата, па имаше зголемена нервоза, намален рејтинг – со што Груевски знаеше дека ако распише избори, ќе обезбеди нови четири години. Но, сега, по само една година од мандатот, темата за избори повторно да стане главна политичка агенда е несфатливо! Тоа е само јасен показател дека Македонија е во длабока политичка криза. И таа криза којашто не е само владина, како што вели премиерот, води до парализа на целото општество.
А само пред еден месец Груевски во долгото експозе редеше и најавуваше проекти. Сега, со оваа политичка ситуација не е јасно како може да се развиваат проектите кога сите ресурси се впрегнати во перманентна кампања со единствена цел – ВЛАСТ - опозицијата да дојде до неа, а позицијата да ја зачува! Економски ќе сме се развивале, инфраструктурно ќе сме воскреснеле, образовно ќе сме се воздигнеле, здравствено прероделе... Како и кој ќе го сработи тоа?

Затоа, „Капитал“ нема да се занимава со сценарија за излез од владината криза. Сценарија има многу, па дури и такви дека можна е коалиција на ВМРО–ДПМНЕ и на СДСМ заедно. Можеби токму на ова сценарио и чека Бранко Црвенковски, немајќи друга идеја како да дојде до власт.

Затоа, дали ќе има предвремени избори, ново парламентарно мнозинство или техничка влада на општеството исто му се фаќа – граѓаните пак ќе останат без тоа што навистина им треба, стратегија за вистинските државни прашања, план за справување со економските потреси, проекти и рокови за искрени реформи на клучните државни сектори.

Во песната на Балашевиќ циркусот го напушти градот: „Се е тоа само фол, се е тоа само евтин трик и сите тие маски кријат бол и кријат еден сосема друг лик“. Така пееше тој... И најави дека нема потреба од секирации... И кога овој ќе замине, следниот циркус веќе е на пат.

 


КОМЕНТАРИ

Коментирај
 • Уште животните да ги заштитиме и...
  Објавено на 25.08.2012, од KIKI

  Nemaat sto da pravat pa ke protestiraat za zastita na zivotnite.
  Prasaj te gi DALI SE VEGETARIJANCI???
  Sto ne odat da protestiraat pred farmite niz Makedonija kade sto vo najmizerni uslovi se cuvaat zivotnite za proizvodstvo na meso (kolenje)?
  Ova me potseca na narodnata: “TRESLA SE GORA RODIO SE MIS”

 • site da gi snema
  Објавено на 24.08.2012, од REDOVEN citatel

  Nasiot cirkus nema da zamine. Ostanuva ovde. Od ednostavna pricina sto celata drzava e cirkus. Svesni li ste deka celo vreme zborime za izbori, za koalicii, za ljubco i branko dali se smirile, pa taci sto pravel, pa kolku pati dnevno se karaat i mirat gruevski i komandantot, pa dali dodovski mu ja zemal ili nepartijata na ljuBcota, pa dali rufi ke se povampirel pak. Koga ke prasame zosto sme zaglaveni kaj sto sme i zosto samo vo administracija mozes da se vrabotis posto firma ziva normalna ne ostana! site vo dolgovi do gusa. Dodeka nasive akrobati site po red ne gi snema, dzabe e sve
  p.s: Sinadinovska, produzi samo!

 • igra
  Објавено на 24.08.2012, од petar

  odlicen komentar! ova e se samo golema igra, stravot e da ne e samo pogolema od sto i grujo si misli. da ne ne se grujo i ali igracite samo

 • Браво Кате
  Објавено на 24.08.2012, од Милан

  Како и секогаш Кате, успеваш да пишуваш за вистинските работи.

 • cirkuz
  Објавено на 24.08.2012, од zora

  Ova e vistinskiot zbor, vistinskata paralela I vistinskata sporedba. Nisto drugo osven golem CIRKUZ posto vise ova ni na teatar ne lici. Da, poskapuvanjata I da zadolzuvanjata imaat vrska zasto toa e vistinskata tema. I ne samo toa tuku I toa sto najavija novi vrabotuvanja vo javnata administracija I sto nikako ne mozeme da vlezeme vo EU I NATO. Akrobacii izveduvaat pred narodot I mislat nekoj im veruva. Mizerija nevidena. Koga ke im tekne ke ne sisaat kako ovci ke ne strizat ke ne manipuliraat ke ni organiziraat izbori, kako das me telinja ke ne nosat na glasanje. Cirkuz ami sto

Предходни12Следни


РЕКЛАМИ


КАПИТАЛ НЕДЕЛНИК

Капитал 780


КАПИТАЛ СПЕЦИЈАЛНИ ИЗДАНИЈА

Капитал 000